idézet:
Ezt írta Flynn:
7[/quote]
en 8-ra emlekszem... de mar fene sem tudja hanyat kapott az elmult evekben![]()
Harcművészetek, önvédelmi- és küzdősportok
#71
Elküldve: 2003. 12. 12. 15:19
Date of Birth : 1980.06.05 5:00am
GPG Fingerprint : CB92 F781 84F4 4701 987B 3B82 791E 7F92 A6F6 A67E
#72
Elküldve: 2003. 12. 12. 15:44
#73
Elküldve: 2003. 12. 12. 15:54
idézet:
Ezt írta Flynn:
Igazi bunyóban tényleg nem. Csak bemutatókon tanítványok ellen, akik nagyon vigyáznak rá, hogy meg ne sebezzék a mestert.[/quote]
Edzéseken általában előre megbeszélt gyakorlatokat mutat be a mester egy választott, általában a jelenlevő között legmagasabb rangú társsal. Viszont vannak szabad gyakorlatok, ahol még mindig társként kell tekinteni egymásra, viszont itt már tetszőlegesen lehet támadni, természetesen egymásra vigyázva. Egyébként szerintem inkább annak kell vigyáznia a másikra aikidoban, aki védekezik...egy ütéstől vagy rúgástól, amit meg szándékozik állítani az ember, ha nem védik ki, vagy szúrás imitálásától még nem lett baja senkinek (nekem is csak a tejfogam esett ki régebben), viszont a védekezés során csúnya sérülést is lehetne okozni.
#74
Elküldve: 2003. 12. 12. 15:58
idézet:
Ezt írta Erős Pista:
Még soha nem voltam aikidó edzésen ezért fogalmam sincs róla, de ott mennyire fektetnek hangsúlyt a fizikai kondícióra? Úgyértem mennyire fektetnek hangsúlyt az erősítésre? Vagy inkább a technikázás dominál?[/quote]
Van kicsi erősítés, ez mestertől függ, inkább a nyújtás a jellemző. Aikido nem feltétlenül igényel erős fizikumot, persze az mindig jól jön, vagy nagy termetet, ez már nem. Viszont egy 2 órás edzés rohadt fárasztó tud lenni csak gyakorlatok végzésével is. Ja, és mondjuk az esés gyakorlása is egy idő után döglesztő.
#75
Elküldve: 2003. 12. 12. 16:03
idézet:
Ezt írta special:
Van kicsi erősítés, ez mestertől függ, inkább a nyújtás a jellemző. Aikido nem feltétlenül igényel erős fizikumot, persze az mindig jól jön, vagy nagy termetet, ez már nem. Viszont egy 2 órás edzés rohadt fárasztó tud lenni csak gyakorlatok végzésével is. Ja, és mondjuk az esés gyakorlása is egy idő után döglesztő.[/quote]
Tud valaki honlapot, ahol up-to-date adatok vannak aikido edzotermek, es edzesek idopontjairol? (jopar eves amit talaltam)
Date of Birth : 1980.06.05 5:00am
GPG Fingerprint : CB92 F781 84F4 4701 987B 3B82 791E 7F92 A6F6 A67E
#76
Elküldve: 2003. 12. 12. 16:03
#78
Elküldve: 2003. 12. 12. 16:56
#79
Elküldve: 2003. 12. 12. 17:10
idézet:
Ezt írta Sniper:
Tud valaki honlapot, ahol up-to-date adatok vannak aikido edzotermek, es edzesek idopontjairol? (jopar eves amit talaltam)[/quote]
[url="http://"http://aikido.org.hu/"]katt ide[/url]
Mondjuk ez se teljesen friss.
[ 2003. december 12.: Erős Pista szerkesztette a hozzászólást ]
#80
Elküldve: 2003. 12. 12. 17:23
idézet:
Ezt írta Cheese:
Hát én egy kicsit nyugatibb harcművészetet űzök
[url="http://"http://www.middleages.hu"]www.middleages.hu[/url]
[/quote]
Király ! De ugye edzés alatt [url="http://"http://www.mightyrhapsody.com/index2.htm"]RHAPSODY[/url] az aláfestő zene ?![]()
"A magad tetteiért akkor is te vagy a felelős, ha más a hibás."
#81
Elküldve: 2003. 12. 12. 17:32
idézet:
Ezt írta Erős Pista:
Szerintem teljesen mindegy, hogy valaki milyen irányzatot képvisel. Ha azt elég magas szinten űzi, akkor VAN esélye a másik ellen. Nincs ilyen, hogy legjobb stílus.[/quote]
Ezzel azért csak félig értek egyet. Nyilván értelmetlen kijelenteni, hogy a képzett aikido mestert nem tudja legyőzni egy hasonlóan képzett sotokan mester, de...
Azért jelentős különbségek vannak a harcművészetek között. A shaolin kung-fu magas szintű művelőinek kezében gyakorlatilag bármilyen tárgy hatékony fegyver lehet (hiszen náluk alapvető gyakorlatilag az összes ismert harcművészeti fegyverrel való gyakorlás), amely segítségével távol tud tartani bárkit, míg más harcművészet kizárólag a testre összpontosít.
Mondjuk ez csak kiragadott példa volt, de számomra a legvonzóbb a Shaolin kung-fu.
Sajnos talán ehhez kell a legnagyobb elhivatottság, hiszen ez egy olyan harcművészet, ami talán a legtöbb gyakorlást igényli (az aikido mellett) ahhoz, hogy valaki magas fokon művelje.
Bár nem csak olyanok űzik, akik kisgyerek korukban kezdték, de ezek mind olyan emberek, akik a világi életüket hátrahagyva bevonulnak a kolostorba és onnan kezdve gyakorlatilag egész életüket ennek szentelik.
A Shaolin kung-fu esetében nincsen olyan, hogy valaki munka/tanulás mellett a saját maga által generált szabaidejében "lejár az edzőterembe" magát képezni.
"A magad tetteiért akkor is te vagy a felelős, ha más a hibás."
#82
Elküldve: 2003. 12. 12. 17:55
idézet:
Ezt írta Jim DiGriz:
Ennek az ismerete nálunk az első vizsga része. A harcos egyéb alapelveivel együtt. Az ilyen dolgokat nem szokták tudni a kemporol...[/quote]
Hááát... Speciel én sem gondoltam volna, hogy ez az alapelv a Kempo egyik alapelve.
Most őszinte leszek (Jim, kéretik nem megsértődni).
Én láttam filmet a mesterről.
Ő az, aki külföldön nőtt fel és agyvérzést is kapott (edzett testének köszönhetően nem teljesen béna) ?
A nyilatkozata alapján ettől a fenti gondolattól merőben elrugaszkodott embernek tűnt.
Elmesélet, hogy az egyik versenyen az ellenfele olyan port szórt a szemébe, amitől majdnem megvakult.
Sikerrel, hosszú idő után felgyógyult, majd kihívta és nyomorékká verte az illetőt.
Ez az egyik, ami a kempo-ról eszembe jut.
A másik az, hogy bezáratták a fehérvári kempo klubot.
Mégpedig azért, mert az ott "képzett" tizenéves galeri tartotta rettegésben a várost. Jellemzően a disco-kat, fiatalok szórakozóhelyeit; egy sárcot nyomorékká is vertek állítólag, egy gerincre mért rúgással (ez akár "urban lengends" lehet persze). Az viszont biztos és nem legenda, hogy zokszó nélkül ronggyávertek bárkit, aki az útjukba került. Köztük az egyik - egy padon ittasan szendergő- egyik jámbor osztálytársamat is.
Láttam filmet is edzésekről és onnan tudom, hogy számos kifejezetten gyilkolásra kifejlesztett támadási figura is része ennek a harcművészetnek (például a gége, torok kitépése).
Hát mindezek alapján nekem nem az általad említett "dicső" szellemiség jut eszembe erről a "sportról".![]()
"A magad tetteiért akkor is te vagy a felelős, ha más a hibás."
#83
Elküldve: 2003. 12. 12. 18:18
idézet:
Ezt írta special:
A szamurájok egyik fő szabálya: ha harcba bocsátkozol, akkor mindenkit meg kell ölni.[/quote]
De tudtommal az aikido éppen az ősi szamuráj harcművészetre épül. Az ősi szamuráj kultúra egészen különleges. Az a szellemiség még a barbár, sötét, középkori Európában sem volt meg, hogy egy nemes büntetés nélkül bárkinek a fejét vehette, ha nem hajolt meg időben.
Érdekes, hogy ennek ellenére a fenti "vonás" kiveszett ebből a harcművészetből.
Bár tudtommal a kardkirántás művészetét és a harcot szamurájkarddal még most is oktatják.
"A magad tetteiért akkor is te vagy a felelős, ha más a hibás."
#84
Elküldve: 2003. 12. 12. 18:27
idézet:
Ezt írta Piftuka:
De tudtommal az aikido éppen az ősi szamuráj harcművészetre épül. [/quote]
Éppen ezért nem harcolnak, hanem gyakorolnak edzésen, ezért van edzőtárs, és nem ellenség. Ugyanezért szent dolog a katana is, azonkívül, hogy a harcos része. Van egy olyan szamuráj mondás is, hogy ha egy kard előkerül a hüvelyből, ott valaki meghal...a kardnak a hüvelyben a helye, nem pedig villongó idióta hülye gyerekek kezében.
#85
Elküldve: 2003. 12. 12. 18:33
idézet:
Ezt írta Piftuka:
Az a szellemiség még a barbár, sötét, középkori Európában sem volt meg, hogy egy nemes büntetés nélkül bárkinek a fejét vehette, ha nem hajolt meg időben.
Érdekes, hogy ennek ellenére a fenti "vonás" kiveszett ebből a harcművészetből.
Bár tudtommal a kardkirántás művészetét és a harcot szamurájkarddal még most is oktatják.[/quote]
A szellemiség megmaradt, ez megfigyelhető a jelenlegi japán munkaerő viselkedésében (ez a vonás korunkban egyre halványul, több ok miatt is), és megmaradt a harcművészeteket tanulók körében is. Szolgálandó nemes nélkül a szamuráj-erkölcsök mélységes tisztelete és gyakorlása maradt meg, természetesen nem rugalmatlanul. Itt inkább szemlélet és viselkedésbeli jellemzőkről van szó, nem leírt és betűre pontosan betartott törvényekről.
A kardforgatást pedig oktatják, csak nem mindenkinek. Kardot akkor kap egy tanítvány, ha biztos kézzel meg tudja állítani a botot valakinek a fejétől néhány centire. A kardhoz méltónak kell lenni, feltehtőleg ez összefüggésben van halálos voltával.
[ 2003. december 12.: special szerkesztette a hozzászólást ]
#86
Elküldve: 2003. 12. 12. 18:58
idézet:
Ezt írta keselyuu:
TEHÁT: az nem árt ha megtanul valaki valamilyen harcművészetet, mert jól jöhet, de szerintem ha az utcán valaki megtámad, nem fogsz nekiállni az összes kick-box tudásodat latba vetve harcolni, hanem van 3 sanszod. Megütöd/megrúgod ahogy tudod, odaadod a pénzedet, kb 1-1.5 m távolságról fegyvert rántasz és lősz.
Csak gondolj bele, hogy mit tennél leginkább ha valaki/valakik késsel támadnak rád....szinte biztos vagyok benne hogy nem mennél oda küzdeni...márcsak azért sem mert sehol nem készítenek föl arra hogy ilyen esetben mit tegyél. Az edzéseken lassított mozdulatokkal gyakorlod, hogy egy CSAPATTÁRSAD rádtámad, és te hárítod. De a valós helyzetben nem csapattárs támad rád, és őt nem kötik szabályok, mint téged.
[/quote]
Ezért kell olyan harművészetre járni ami nem önvédelemre hanem támadásra tanít! Nem vagyok egy olyan ember akire ha ránéznek az utcán egyből üt, de két év Muay Thai Box után már jó párszor megtudtam védeni magam! És ilyen esetekben nagyon jól jönnek a reflexek és az unalomig begyakorolt ütések és rúgások!
Persze ha már 3-4 jönnek én is inkább futok!
[ 2003. december 12.: Tomszakármennyi szerkesztette a hozzászólást ]
#87
Elküldve: 2003. 12. 12. 19:07
Gyakorlati szempontból közelítve azért olyan tökéletes fegyver, mert nagy becsben tartották, így csak a legnagyobb mesterek készíthettek szamurájkardot (a hüvely készítése is külön művészet); ez a mai napig így van.
Egyik iskolatársam az iaido-t műveli. Hasonlít az aikido-ra, de kizárólag az ősi japán kardművészet gyakorlására épül.
Ő is mesélte, hogy nagyon nagy fegyelemmel vilsetetnek a fegyveres harcban. Érdekesség, hogy éles fegyverrel harcolnak, de csak azok, akik már elérték azt a szintet gyakorlókarddal, hogy nem sebesítenek meg senkit véletlenül.
Az aikido egyébként nekem nagyon szimpatikus régóta.
Ha valaki komolyan gondolja, akkor elkezdheti a vele való foglalkozást ennyi idősen is ?
"A magad tetteiért akkor is te vagy a felelős, ha más a hibás."
#88
Elküldve: 2003. 12. 12. 19:23
Én pl. az aikido-t kedvelem, mert szép dolgokat tud csinálni egy mester, aki már jópár éve gyakorolja a technikákat.
De még egy mester sem nagyon tudja, hogy mennyit ér szemtől szembeni harcban a való életben, éles szituációban (hacsak nem akadt már össze valakivel utcán
És itt jön be az én (globális) véleményem: az a harcművészet, amely nem minősül versenysportnak a való életben semmit nem ér, bár lehet nagyon esztétikus a mozgáskultúrája, szimpatikus a szellemisége, és hobbinak kiváló...
Mert hogyan lehet eldönteni, hogy mely a "leghatékonyabb" harcművészet??? Csakis versenyen, "éles körülmények között" (és itt kifejezetten a full contactra gondolok). Minden egyéb dolog duma. Lehet szép, lehet jó, lehet tetszetős, de csak duma.
És pontosan ezért csodálkozom, hogy az ökölvívást nem említette senki. Ha valaki csak annyit akar elérni, hogy megvédje magát, a lehető leggyorsabb, legeffektívebb út a boksz. Sokkal rövidebb idő alatt lehet belőle profitálni. Az már más kérdés, hogy 2 haladó emberke (boksz VS (versenysport) harcművészet) között mi lenne a végeredmény...
Ha valaki csak azért művelne valami harcművészeti ágat, hogy mozogjon egy kicsit, annak nem szólt a fenti kis szösszenet.
#89
Elküldve: 2003. 12. 12. 19:39
"Ezért kell olyan harművészetre járni ami nem önvédelemre hanem támadásra tanít!"
"Persze ha már 3-4 jönnek én is inkább futok! :D"
Így igaz . Bár a második esetben élesben lehetne gyakorolni
a több ember elleni küzdelmet .
#90
Elküldve: 2003. 12. 12. 19:47
[ 2003. december 12.: special szerkesztette a hozzászólást ]

Súgó
A téma zárva.
















