Idézet: bbence - Dátum: 2006. márc. 13., hétfő - 22:46
Ok, a fenti dolgot megoldottam máshogy.
Más. Mostanában olvasgatok elég sok helyen a neten az iráni helyzet kapcsán arról, hogy márciusban irán olaj börzét nyithat, amellyel a dollárt hazavághatja. Itt van egy kis összefoglaló - angolul, és persze fenntartással kezelendő, de "érdekes" szcenáriót vázol:
http://www.energybul....net/12125.html
Vélemények?
Valki László válaszolt olvasóink kérdéseire
Hyrrockin:
Tisztelt Valki úr,
Washingtonnak fogalma sincs arról, hogy kivel kezdett ki. Mig az USA "Slide-Show"-kat, Power Point Presentációkat mutogat az egész világnak az iráni atomközpontokról, amellyel Irán állitólagos veszélyességét, atompotenciájának nagyságát akarja demonstrálni, addig az iráni vezetőség azon spekulál, hogy hogyan tudna gazdaságilag ártani az USA-nak.
Irán azt tervezi, hogy saját olajbörzét fog nyitni, aminek a központi fizetési eszköze az euro lenne. A két legnagyobb olajbörze, a NYMEX és az IPE amerikai kézben vannak, aminek az iráni olajbörze konkurense lenne.
A legtöbb olajat importáló országok dollárral fizetnek, ami arra kényszeriti őket, hogy a devizájuk legnagyobb részét dollarba fektessék be. Ahhoz , hogy az USA a betegeskedő gazdaságát lábon tudja tartani, rá van utalva ezekre a befektetésekre.
Az euro megszilárdulása a nemzetközi olajkereskedelemben, a dollár gyengüléséhez vezetne, amely megdrágitaná az amerikai importot, és kétségtelen, hogy az amerikai piacot érzékenyen érintené. A dollár ára, ha egyszer már esett, és ha más valutával szemben elért egy bizonyos stabilitást, akkor további zuhanását már semmi nem akadályozza meg, mert a legtöbb ország nincs rákényszerülve arra, hogy a dollárt, mint valutatartalékot igénybe vegye. A tulságosan is felértékelt amerikai gazdaság megbillen és ezzel együtt az USA hadi fölénye is.
Tisztelt Valki ur, milyen következménnyel lenne az USA-ra az, ha a kőolajat exportáló országok nem petrodollarban lennének megfizetve, hanem euroban, ...
2000-ben Szaddam Husszein is tervezte, hogy bevezeti az eurót, mint fizetöeszközt az olajvásárlásnál, ... a folytatás már történelem és valóság egyben.
A legtöbb országnak szüksége van a dollárra, hogy olajat vásárolhasson. Az olajexportőrök, pont ebből az okbol kifolyólag, dollar milliárdokat tartanak valutatartalékban, ami csekély rizikóval jár akkor, ha ezeket a petrodollárokat az US gazdaságba invesztálják.
Igy az USA-nak nincs más dolga, minthogy újabb és újabb "zöld papirokat", bankjegyeket nyomtatni, mint egy adóslevelet, amiáltal fedezni tudja magas hadi kiadasait, és egyre növekedö konzumigenyeit. Az inflaciótól sem kell tartania, sem attól, hogy az állami tartozásokat hirtelen visszakérnék a hitelezö országok.
No, és most jön az euro. A világ legnagyobb olajimportálója az európai zóna.
Oroszország es Irán, a legtöbb OPEC orszagok között volt mar szo az Euro bevezeteseröl, tehat érdeklödés van ezirant. Eddig egyedül(?) vagy elsősorban Szaud-Arábia vetette el ezt a megoldást.
Vajon mit, és fog-e az OPEC orszagok valautastratégiája valamit is befolyásolni?
Lát-e Valki ur összefüggést, az euro bevezetése az olajkeresekedelemben, az Amerikai Egyesült Államok gazdasága, és Irán esetleges lerohanása között?
Köszönöm figyelmét.
Tisztelettel:
Hyrrockin
Valki László:
Kedves Hyrrockin,
nem vagyok közgazdász, így igazán nem mernék érdemben válaszolni.
Megjegyzem azonban, hogy egy Irán ellen indított háború is súlyos következményekkel járna. Maradva az olajnál, Irán első dolga pl. az lenne, hogy lezárja a Hormuzi-szorost, amelyen keresztül az öbölből az olaj "kiáramlik". Egy Irán elleni háború továbbá nem hajtható végre sebészi csapásokkal, kevés áldozattal stb. A politikai következmények beláthatatlanok lennének.