Elküldve: 2005. 05. 18. 07:51
Mielőtt belekezdek, egy tény: szerintem is felháborító a kiírás. Olyan eszközöket akarnak beszerezni, amikről jól tudjuk, hogy egy átlag BM-es dolgozó szintjén jóval túlmutat. De hogy 1-2 tévhitet itt a fórumban eloszlassunk:
Szoftver:
Létezik olyan fogalom, hogy Microsoft Enterprise Agreement. (Továbbiakban EA). Az EA kötésének alapfeltétele, hogy a gépen bármilyen 32bit-es OEM oprendszer telepítve legyen. Ez jelen esetben lehet WinNT4 (!!!), Win2k, WinXp Home, Win XP Prof. Mivel manapság már csak utóbbit lehet hivatalosan venni (a többiből max elfekvő készlet van), a jó választás a WinXP Home.
Megjegyzés: A winNt4 és Win2k supportja MS oldalról már megszűnt, tehát közbeszerzésben (sem) érdemes beszerezni.
Az EA egy olyan állatfajta (e.g: szerződés), amit platformlicensznek hívunk. Ez annyit tesz, hogy a szerződés időtartalma alatt mindenkor jogosult vagy az aktuális legfrisebb verziót használni, a szerződésen szereplő nyelven. Azaz: most WinXP Pro, 1 év múlva ki tudja mi.
Megjegyzés: Az EA éves előfizetés, néhány előnnyel bír:
- költség jellegű, azaz költségként elszámolható, nem eszköz (ellenben az OEM -el)
- gépfüggetlen, azaz a gépek számossága számít. (ellenben az OEM-el, ami ugye gépre aktivált)
- a szerződés időtartalma alatt új gépeket is beállíthatsz, a licenszet csak a köv évtől kell fizetned rá
- jelentősen olcsóbb mint a folyamatos frissítések
Az EA-nak van még 1-2 tulajdonsága (lévén platformlicensz), mint például tartalmazza (-hatja) a mindenkori legújabb Office licensz díját (választható verzió, ezt szerződésben kell szabályozni), tartalmazza (-hatja) az u.n. CAl-okat (Client Access Licenc) sql szerverhez, exchange szerverhez, stb.
Tehát mindent összevetve, cca 30 gép felett mindenféleképpen a legolcsóbb megoldás az, hogy a gépek WinXP home-al "érkeznek" (sosem lesz rajtuk az), majd az EA megkötésével gondoskodunk a platformlicenszekről.
Telepítés és tsi:
cca 100 gép felett bevett szokás, hogy készül egy "céges" image, amely tartalmazza a winxp pro-t, office xp pro-t, megfelelő alkalmazásokat, drivereket, stb. Amikor a gépek megérkeznek, ez az image felszalad rájuk (mint tudjuk kb 40 perc), és kész.
Megjegyzés: Komoly HW szállító cégek (pl dell, hp, ibm) a Te általad elkészített image-el szállítják a gépeket. Azaz amikor megérkezik a vas, akkor már az xp pro van rajta, mindenestül, lefut a script ami belépteti domain-ba, és készen vagyunk. (és persze Xp home matrica van rajta, lsd EA)
Megjegyzés: Költséghatékony image elkészítéséhez és üzemeltetéséhez közel azonos HW környezetre van szükség, ez indokolja az egységes beszerzést, stb. (tehát mondjuk 1 desktop, 1 workstation, max 2 notebook, ezeknek a driver-eit be az image-be, és kész)
Hardver
Mint a fentiekből kiderül, van 1-2 szempont, ami indokolja a standardizált hardver beszerzését, komolyabb cégtől. Mint például:
- image elkészítése és üzemeltetése 3 éven (!!!!) keresztül
- garancia és support 3 éven keresztül. Komolyabb cégek (lsd: dell, hp, ibm) 3 év köv munkanapi helyszíni garanciát adnak. Azaz nem a helyi IT-s fog neked videokártyát cserélni 6k-ért óránként, hanem kijön a kismokus, vígyázállásban, és megcsinálja a hw problémákat
- folyamatos alkatrész ellátás. (lsd próbálj meg most egy PIII-ra új ventillátort venni)
Tehát ami indokolja a nagy cégek gépeinek beszerzését: a hosszútávú üzemeltetés megtérülése. És nem mellékesen, a multik árai jelenleg olyan nyomottak, hogy 1-2 gép beszerzésénél is érdemes hp-t, dell-t venni, mert közel azonos áron van mint a noname, ellenben nagyságrendekkel jobb a support hozzájuk.
Összegezve:
Azzal semmi gond, hogy egy tenderen bármelyik német/japó/francia cég gépeit válasszák. Azzal sincs gond, hogy WinXp home-al. Azzal sincs, hogy relatív erős vasat választanak, ugyanis 3-5 éves ciklusra akarják használni.
A gond azzal van, hogy túlzottan erősek a vasak, nem a célnak megfelelőek, esetleh szelektívek, azaz bizonyos gyártókat eleve kizárnak, avagy bizonyos területen csak csillogó villogó dolgokat mutatnak.
Na azt hiszem ennyit akartam hozzáfűzni, bocs ha untattam valakit.
Üdv